Yazdır
PDF

Arduvaz Taşı

Doğal Taş tarafından yazıldı.

Arduvaz kelimesi sözlük anlamı, çekiçle vurulduğunda ince levhalara ayrılan, metamorfik kayaçlardır. Bu özelliği sayesinde genelde çatı kaplama malzemesi olarak kullanılması tercih edilmekterir. Killi toprakların basınç altında mika’ya dönüşmesi ile oluşur. Bu değişim genellikle basıncın az olduğu dağ eteklerinde gerçekleşir.

Arduvaz taşı, Almanya’da 500 yıldır geleneksel çatı kaplama malzemesi olarak kullanılıyor. Arduvaz taşının yüzyıllar boyu çatı kaplama malzemesi olarak tercih edilmesinin sebepleri;

 

  • arduvazın taşının prestijli olması
  • arduvaz taşının uzun ömürlü dayanıklı olması
  • arduvaz taşın kolay uygulanabilir olması
  • Arduvazın solmayan renklere olması
  • Arduvaz taşı ince kesitte işlenebilmeye musait doğal bir taş olması.
  • Arduvazın atık gazlara karşı korunma özelliği mevcutur.
  • Ardvaz taşının su çekme oran %0,6'nın altındadır

 

Arduvaz taşının kalınlığı 5-10 mm arasında değişiyor ve çivileme yöntemi ile sabitlenebiliyor. Çatılarda kullanılan arduvazın sabitlemesinde kullanılan kanca sistemi, ihtiyaç duyulduğunda aradan bir taşın çıkartılıp değiştirilmesine imkan veriyor. Arduvaz taşı mekanik askı yöntemi ile sabitlenmesi durumunda ise 30x60x10 mm ve 60x60x10 mm ebatlarında taşlar ile açık derz düz cepheler elde edilebiliyor. Açık derz uygulama ile yapılan bu cephelerde, sabitleme elemanlarını gizlemek de mümkün. Delinme esnasında taşta kırılma ve çatlama olmaması sebebiyle uygulaması son derece kolay.

Koyu gri, kırımızı ve yeşil olmak üzere üç doğal rengi mevcut.

Arduvazın fiziksel özelliklerinin yanı sıra kaliteli arduvaz taşı madenlerinin az bulunması, mimarların son yıllarda prestijli projelerinde cephe malzemesi olarak arduvazı tercih etmelerine sebep olmaktadır. Muadillerinden farklı olarak arduvaz taşı ile cephelerde üç boyutlu çalışılabiliyor.

Türkiyede Arduvaz taşı, Polmir Madencilik firması tarafından Kütahya'da bulunan kayrak taşı ocaklarında çıkarılmakta ve istenilen ebatlarda kesilerek iç ve dış piyasaya verilmektedir


BURSA MOZAİK DÜNYASI - Polat Pazarlama

Beşevler Küçük Sanayi Sitesi | Mobilyacılar Çarşısı | 63. blok No:16 Nilüfer/Bursa
Tel. 0224 441 85 71 - 72   Fax. 0224 441 85 41   Gsm. 0533 526 14 99
E-mail:  polatpazarlama@gmail.com